Деловая столица. Олена Вишнякова: Підприємливість потрібно розвивати зі шкільної лави

Засновниця Ukrainian Global School і дитячих садів «Кудрявський», психолог, почесний консул Латвії Олена Вишнякова про роботу над стартапами з першого класу і навчання математиці на бізнес-кейсах.

– Освіта – це інвестиція коштів і часу. Як батькам розібратися, якій школі віддати перевагу? Як ви визначили, чому необхідно вивчати в першу чергу?

– Знадобилося кілька років, щоб сформувати дійсно унікальну програму для Ukrainian Global School (школа заснована в 2019 р. за підтримки екс-міністра освіти Ізраїлю Шая Пірона. — “ВД”). Для цього я відвідувала школи в різних країнах, вивчала їх досвід, знайомилася з провідними фахівцями і залучала їх до співпраці.

У підсумку ми сформували борд менторів з експертами світового класу на чолі з екс-міністром освіти Ізраїлю Шаєм Піроном. У числі менторів директор європейського сектора Marshall Cavendish Education Кхарі Абдула (Сінгапур), керівник незалежної асоціації шкіл, директор Bishopstrow College Стюарт Ніколсон (Великобританія).

Також ми працюємо з 11 школами США округу Бмумфілд, європейськими Stadtgymnasium Dortmund (Німеччина), Rigas Ukrainu Vidusskola і Klasika Private Secondary School (Латвія). На цьому ми не зупиняємося. У числі перших ми відгукнулися на ініціативу школи Ілона Маска Astra Nova, так як хочемо стати важливою частиною міжнародного освітнього руху.

– Так як же виростити бізнесмена? Як з цим завданням справляється ваша школа?

– Підприємливість можна і потрібно розвивати. Причому, на думку ізраїльських фахівців, слід починати в ранньому віці. Тут важливо не упустити момент. В Ukrainian Global School приділяється особлива увага розвитку бізнес-компетенцій.

Починаючи з першого класу школярі вивчають лідерство, бізнес, готують креативні проекти, відвідують різні компанії, щоб вчитися на прикладі реального бізнесу, і працюють над власними стартапами.

До речі, в розробці нашого курсу з лідерства нам допомогли фахівці ізраїльської Hebrew Reali School, яка славиться своєю програмою виховання лідерів. Ефективно застосовувати такі освітні підходи, як Project based learning, Problem solving education, STEM наші педагоги навчалися також в партнерів з Ізраїлю.

Що ще цікаво, ми навчаємо математиці на прикладі бізнес-кейсів. Цей незвичайний для України метод ми перейняли у сінгапурських партерів. Насправді математика в школі викладається трьома методами (Богдановича в рамках програми Нової української школи, Росток і по-сінгапурскі), так що підхід більш ніж грунтовний.

У будь-якій сфері знадобляться гнучкі навички (soft skills) – креатив, гнучкість, комунікабельність. Чомусь цьому не приділяють належної уваги в державних школах. А ось ми в Ukrainian Global School, навпаки, робимо акцент на ці компетенції. Саме вони допомагають проявити себе, працювати в команді, впевнено виступати перед аудиторією, презентувати проекти і відстоювати свою точку зору. Погодьтеся, такі навички точно знадобляться бізнесменові.

– Олена, яку пораду ви хотіли б дати батькам?

– Пам’ятайте, мають цінність знання, підкріплені навичками. Так склалося, що школярі отримують величезну кількість знань, а ось застосовувати їх в житті не вміють. І відмінні оцінки чомусь зовсім не вселяють впевненості в майбутньому благополуччі.

Звертайте увагу на атмосферу в школі. Вона повинна бути дружньою, відкритою, щоб дитина не соромилася висловлювати свої оригінальні ідеї. Крім знань і навичок, важливо дати дитині почуття впевненості, навчити бути цілеспрямованим і мислити глобально. Саме ці якості згодом допоможуть реалізувати себе в будь-якій точці світу, якби він був бізнесменом або музикантом.